Tel: +36 1 322 0032
2016. Január 13. Szerda - 16:55:53
Látnivalók a velencei karnevál idején: Az Üvegmúzeum


A velencei karnevál idején számos alternatív időtöltéssel üthetjük el hasznos szabadságolásunkat a csodálatos olasz városban, aminek köszönhetően alaposabban megismerkedhetünk annak történelmével, kulturális hagyatékaival, de természetesen akár még a karnevál múltjával is. Erre ad lehetőséget a Velencétől alig 1-2 kilométerre elhelyezkedő Murano szigetén fekvő Üvegmúzeum, ami az egykori püspöki palotában kapott helyet, és amennyiben felkeressük, garantáltan tátott szájjal követhetjük majd nyomon a teljes kiállítást, illetve tárlatot, ami 1923 óta a Velencei Polgári Múzeumok közé tartozik.

A világhírű muranói üveg nem véletlen írta be magát a történelemkönyvekbe, hiszen a kézművesség legmagasabb fokát hivatott jelképezni az itteni üvegművesség, ami egészen a 13. századig vezethető vissza. Ekkor a tűzvészek kockázatának csökkentése miatt Velencéből erre a nyugodt és békés szigetre „száműzték” az üvegfúvókat, akik hagyományt és tradíciót teremtettek a mesterségből. Noha már a 15. században is híres volt az itteni üveggyártás, azonban ebben az időszakban olyan technikai újításokat alkalmaztak az üvegfúvók, amelyeknek köszönhetően valódi remekművek, díszes kelyhek, tálak kisebb-nagyobb figurák láttak napvilágot. A muranói üveggyártáshoz kapcsolható például a jégüveg vagy a tejüveg kifejlesztésre, de ők gondolták tovább a zománcfestést vagy a fonalas technikát is, amivel a velencei üveggyártás aranykora köszönt a 16. században a szigetre, amikor 37 üveggyár működött egyidejűleg.

Az Üvegmúzeum ennek a csodálatos korszaknak állít autentikus és teljes körű emléket, így az időrendi csoportosításnak köszönhetően folyamatában követhetjük nyomon az üveggyártás fejlődését, amiből természetesen a velencei karneválról is rengeteg érdekességet, illetve háttér-információt tudhatunk meg. A múzeumban rengeteg eredeti görög, egyiptomi, római, de még föníciai üvegtárgyat is találhatunk, míg az emeleten a reneszánsz kortól egészen a 19. század közepéig készült, már-már elképesztően precíz és csodálatos darabok tekinthetők meg. A tárlat természetesen kiemelt figyelmet fordít a velencei üveggyártás aranykorára, avagy a 15. századra, az akkor alkalmazott technikákra, illetve az akkor készült termékekre. A kiállításon megtekinthető ezen felül a valaha készült egyik legdrágább üvegtermék is, a kéküvegből formált menyegzői kehely.